Get practising your pirouettes in Lori’s Love to Dance Ballet Studio. Featuring working lights and a piano that plays music (just press the foot pedal!) your ballerina friends can have a great time at the studio. The Love to Dance Ballet Studio also comes with a chalk board and chalk plus four clips to help your ballet dolls hold their positions at the barre. Not appropriate for children under the age of 3.
| Additionally | |
| Material | plastic |
| Additional information | with light effects, doll not included, with sound effects |
| Size | 59 х 31 х 30 (packaging) |
| Guarantee | |
| Guarantee | 14 days |
| Main | |
| A type | building/room |
| Type | set |
| Equipment | ballet studio, piano, bench, doll clips, piece of chalk, batteries |
| Power supply | 3 x AAA |
| Piece Count, pc(s) | 8 |
| Age suitability | 3+ |
| Packaging parameters | |
| Width | 590 mm |
| Height | 310 mm |
| Length | 300 mm |
| Weight | 2.8 kg |
| Volume | 0.0549 m3 |
Register to leave a review about the product and earn reward points!
There are no reviews for this product.
Give feedback