One of the most iconic trucks from Monster Jam™, El Toro Loco™ (42135) always delivers a thrilling performance. Now kids aged 7 and up can recreate their favorite monster truck in LEGO® form with this action-packed building toy. Fans of the famous truck will love spotting the horns, nose ring, teeth and fire graphics – just like on the real thing. Kids can pull back the toy truck to send it racing along or build their own ramps to recreate cool tricks.
| Guarantee | |
| Guarantee | 14 months |
| Main | |
| A type | Automobile |
| Type | construction set |
| Material | Plastic |
| Game Type | land transport, construction |
| Age group | 7 years and up |
| Gender | for girls, for boys |
| Series of construction set | LEGO Technic |
| No. of parts, pcs | 247 |
| Packaging parameters | |
| Width | 260 mm |
| Height | 140 mm |
| Length | 90 mm |
| Weight | 0.4 kg |
| Volume | 0.0033 m3 |
Register to leave a review about the product and earn reward points!
There are no reviews for this product.
Give feedback