Open up the world of engineering with this LEGO® Technic™ Heavy-duty Tow Truck (42128) model. Packed with details, it’s a great tribute to the world’s best-loved tow trucks. Check out its authentic grille, air filters, lights, tailpipe, and fresh color scheme. Then explore all the pneumatic and mechanical functions that make this model so realistic.
| Guarantee | |
| Guarantee | 14 months |
| Main | |
| Type | construction set |
| Game Type | land transport, construction |
| Age group | 11 years and up |
| Gender | for girls, for boys |
| Series of construction set | LEGO Technic |
| No. of parts, pcs | 2017 |
| Packaging parameters | |
| Width | 580 mm |
| Height | 120 mm |
| Length | 380 mm |
| Weight | 2.93 kg |
| Volume | 0.0264 m3 |
Register to leave a review about the product and earn reward points!
There are no reviews for this product.
Give feedback