Kids can create their own LEGO® Super Mario™ sky level with the Big Spike’s Cloudtop Challenge Expansion Set (71409). It features familiar challenges from the Super Mario™ video games and LEGO figures of 3 popular enemies – a Big Spike, a Boomerang Bro and a Piranha Plant. Players earn digital coins for helping their LEGO® Mario™, LEGO® Luigi™ or LEGO® Peach™ figures (not included) battle the Big Spike, jump on the orange Mushroom Trampolines to get to the Boomerang Bro, use the Super Star Block and more. (Note: the 71360, 71387 or 71403 Starter Course is required for play.)
| Guarantee | |
| Guarantee | 14 days |
| Main | |
| A type | additional set |
| Type | construction set |
| Material | Plastic |
| Colour | Multicoloured |
| Game Type | construction |
| Age group | 7 years and up |
| Gender | for girls, for boys |
| Series of construction set | LEGO Super Mario |
| No. of parts, pcs | 540 |
| Packaging parameters | |
| Width | 380 mm |
| Height | 70 mm |
| Length | 260 mm |
| Weight | 0.65 kg |
| Volume | 0.0069 m3 |
Register to leave a review about the product and earn reward points!
There are no reviews for this product.
Give feedback