Power up kids’ creativity with the LEGO® City Tractor (60287) playset. This cool tractor toy comes with lots of realistic features, including large rear tires, tipping loader bucket and a raisable boom. With farmer and daughter minifigures, a rabbit figure, 2 hay bales and a crate of veggies, the scene is set for fun farm adventures.
| Guarantee | |
| Guarantee | 14 months |
| Main | |
| Type | construction set |
| Game Type | land transport, construction |
| Age group | 5 years and up |
| Series of construction set | LEGO City |
| No. of parts, pcs | 148 |
| Packaging parameters | |
| Width | 260 mm |
| Height | 60 mm |
| Length | 190 mm |
| Weight | 0.33 kg |
| Volume | 0.003 m3 |
Register to leave a review about the product and earn reward points!
There are no reviews for this product.
Give feedback