| Guarantee | |
| Guarantee | 14 months |
| Main | |
| Equipment | micro fiber bag |
| Features | glasses block UV-A & UV-B radiation 100%, this model is oversized, when in doubt chose the smaller model |
| Series | Wave |
| Age suitability | 3-10 years |
| Certification of lenses | optical class 1, сat.3 |
| Packaging parameters | |
| Width | 40 mm |
| Height | 50 mm |
| Length | 130 mm |
| Weight | 0.05 kg |
| Volume | 0.0003 m3 |
| Physical | |
| Lens material | polycarbonate |
| Frame material | TPE |
| Lens color | gray |
| Frame color | mint |
| Lens width, mm | 46 |
| Lens height, mm | 37 |
| Bridge size, mm | 22 |
| Distance between centers, mm | 120 |
| Maximum internal width, mm | 120 |
Register to leave a review about the product and earn reward points!
There are no reviews for this product.
Give feedback