What a pretty dinosaur-themed shape-sorting box! You’re bound to love the colours and details found on this easily transportable play cube. This multi-activity volcano boasts multiple games that will appeal to children aged 12 months and up. The front features a shape sorter with wooden dinosaurs to slot through the correct holes. Toddlers will need to scratch their brains to figure out where to place the cute Tyrannosaurus, Triceratops and Pteranodon!
| Guarantee | |
| Guarantee | 14 days |
| Main | |
| Category development | fine motor skill, dexterity |
| Age suitability | from 12 months |
| Type of toy | developing game |
| For whom | for girls, for boys |
| Packaging parameters | |
| Width | 180 mm |
| Height | 230 mm |
| Length | 180 mm |
| Weight | 0.77 kg |
| Volume | 0.0075 m3 |
| Physical | |
| Material | wood |
Register to leave a review about the product and earn reward points!
There are no reviews for this product.
Give feedback