Being thinner in depth, this streamlined design has been created to save you space, whether it is on your countertop or Vertically Stored away for a clutter-free kitchen. With a 160% Faster Heat UpWith an Improved Non-Stick Coating, the Medium Fit Grill has plates that are 2 x easier to clean, so that you can Clean in 1 Wipe, you can enjoy freshly cooked food with the family, from switch on to plate in under 6 minutes.
| Features | |
| Functions | Upright storage, temperature indicator, work indicator |
| Equipment | Non-stick coating, Drip tray for fat accumulation, Adjustable feet, Термоизолированные ручки, Branded upper plate |
| Guarantee | |
| Guarantee | 24 months |
| Main | |
| A type | electric grill |
| Power, V | 1630 |
| Control | mechanical |
| Heating element | electric heater |
| Thermostat | 214 °C |
| The diameter of the surface for frying, cm² | 511 |
| Number of temperature modes | 1 |
| Packaging parameters | |
| Width | 370 mm |
| Height | 320 mm |
| Length | 110 mm |
| Weight | 2.78 kg |
| Volume | 0.013 m3 |
| Physical | |
| Housing material | plastic |
| Colour | black |
| Dimensions (HxWxD ) | 27.5 x 33.6 x 7.8 |
| The weight, kg | 2.303 |
Register to leave a review about the product and earn reward points!
There are no reviews for this product.
Give feedback